"Sztuka życia"

Niezwykłe spotkanie z Anną Dymną oraz Wojciechem Bonowiczem zwieńczyło II cykl interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze”. Podczas spotkania zatytułowanego „Sztuka życia” Prelegenci rozmawiali o kulturze i sztuce, ale także o życiu, miłości i wartościach związanych z pomaganiem innym.

Prelegenci zaprezentowali podczas wydarzenia wybrane fragmenty poezji m.in. Czesława Miłosza, Williama Blake’a, Williama Szekspira, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Fryderyka Nietzschego, Agnieszki Osieckiej czy Marcina Świetlickiego.

– Życie jest bardzo piękne, ale jest bardzo trudne, bo to jest taka dziwna droga, którą idziemy, a często jest kręta. Czasem niestety sami musimy tą drogą iść, są skrzyżowania i nie wiemy co wybrać. Czasem nas coś boli, ranimy się po drodze, są przepaście, które trzeba przeskakiwać, obchodzić kamienie, człowiek się w tym gubi, a poezja często daje nam drogowskazy – mówiła Anna Dymna.

Podczas spotkania wiele czasu poświęcono miłości i odpowiedzi na pytanie „na czym ona polega”. – Nie próbuj mówić o miłości, bo ona w słowach się nie mieści. Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny, co tylko czasem zaszeleści… – to tylko jedna z propozycji poetyckiej odpowiedzi, zawartej we fragmencie poezji Wliliama Blake’a, którą przytoczyli prelegenci.

– Jak rozmawiam z ludźmi w programie „Spotkajmy się” o chorobach, cierpieniach, zawsze kończy się tym samym, w ogóle nie mówimy o chorobie, zawsze mówimy o miłości – powiedziała Anna Dymna, zaznaczając, że aby życie miało sens to trzeba kochać, jak ktoś nie kocha życia, nie wie co to jest miłość, jest nieszczęśliwy i mówi, że życie nie ma sensu.

Spotkanie zwieńczyła dyskusja zachęcająca słuchaczy do krytycznego myślenia. W jej trakcie Anna Dymna, jak i Wojciech Bonowicz odpowiadali na pytania dotyczące tematyki spotkania, ale także działalności kulturalnej, charytatywnej oraz społecznej.

Zapowiedź - Sztuka życia
Plakat - Sztuka życia

Drukuj