"Od Bacha do gwiazd"

Niezwykłe spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem oraz prof. Krzysztofem Jakowiczem zainaugurowało II edycję cyklu „Wielkie Pytania w Nauce i Kulturze”.

W swoim wykładzie ks. prof. M. Heller mówił o „muzyce sfer”, czyli powiązaniu muzyki z naukami ścisłymi oraz kosmosem. Mistrz obrazował zgromadzonym „matematykę dźwięku” odnosząc się do muzyki Jana Sebastiana Bacha. Profesor w sposób wyjątkowo interesujący udowadniał, że tak jak muzyk urzeczywistnia swą grą zapisy partytury, tak i wszechświat odgrywa swą symfonię korzystając z partytury, jaką jest matematyka.

Każda z trzech części wykładu Księdza Profesora była podsumowywana niezwykłym wykonaniem na skrzypcach utworów Jana Sebastiana Bacha. Swą grą zachwycił prof. Krzysztof Jakowicza. W rzeszowskiej Filharmonii tego wieczoru zabrzmiały Adagio oraz Fuga z Sonaty nr 1 g-moll, Chaconne z Partity nr 2 d-moll, a także Corrente i Double z Partity nr 1 h-moll.

Druga część spotkania miała formę interaktywną. Pytania mogła zadawać publiczność. Dyskusję moderował Wojciech Bonowicz – poeta, redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”.

Zapowiedź - Od Bacha do gwiazd
Plakat - Od Bacha do gwiazd