"Czy wszechświatem rządzi przypadek?"

Czym jest przypadek? Czy istnienie świata bez przypadku byłoby możliwe? Dlaczego ciągle boimy się przypadku? Odpowiedzi na wszystkie te pytania udzielił ks. prof. Michał Heller w czasie spotkania inaugurującego I edycję cyklu wykładów popularnonaukowych pt. „Wielkie pytania w nauce”.

Spotkania z Księdzem Profesorem od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Rzeszowa. Nie inaczej było i tym razem – sala w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej pękała w szwach.

Wykład otworzył dr Wergiliusz Gołąbek – Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Później przyszła pora na niezwykle interesującą prelekcję Księdza Profesora, który we wstępie podkreślał, iż rzadko zwracamy uwagę na fakt, iż nasze życie jest utkane z prawdopodobieństw. Uczony podkreślał, iż bez przypadku świat byłyby statyczny. – Bez układów niestabilnych, świat nie mógłby istnieć – dowodził.

Po raz kolejny Ksiądz Profesor potwierdził, iż jest nie tylko wybitnym fizykiem i filozofem, ale także świetnym mówcą i osobą obdarzaną sporym poczuciem humory. O zjawisku entropii i drugiej zasadzie termodynamiki mówił: kiedy temperatura naszego ciała, zrówna się z temperaturą otoczenia, to pora pomyśleć o pochówku.

Druga część spotkania miała formę interaktywną. Pytania mogła zadawać publiczność. Dyskusję moderował Łukasz Kwiatek z Działu Nauki „Tygodnika Powszechnego”. Po wykładzie nie zabrakło chętnych do zdobycia autografów i dedykacji ks. prof. M. Hellera.

Image
Plakat - Czy wszechświatem rządzi przypadek?

Relacja Filmowa

"Czy wszechświatem rządzi przypadek?"

Relacja Zdjęciowa

"Czy wszechświatem rządzi przypadek?"


Drukuj