Przybij piątkę nauce - nauka po godzinach z WSIiZ

Przybij piątkę nauce

WSIiZ włącza się w obchody Dnia Nauki Polskiej uruchamiając projekt „PRZYBIJ PIĄTKĘ NAUCE”

„Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, NAUKA wydaje się kluczem do przetrwania. Zarówno dla naszej planety, jak i nas samych jako narodu oraz naszego dobrobytu i bezpieczeństwa. Nadszedł czas, byśmy znowu NAUKĘ zaczęli traktować jako jedną z najważniejszych dziedzin życia” – to słowa byłego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, które w dobie pandemii nabierają szczególnego znaczenia.

Włączając się w obchody Dnia Nauki Polskiej oraz mając na celu propagowanie kultury dzielenia się wiedzą oraz rozpowszechnianie idei otwartego dostępu do nauki, edukacji i dóbr kultury, rozpoczynamy drugą edycję projektu „Przybij piątkę nauce”. Jego celem jest inspirowanie młodych ludzi dokonaniami wybitnych polskich badaczy oraz wzmocnienie zainteresowania naukowymi metodami poznawania rzeczywistości. Również w obecnej covidowej rzeczywistości chcemy dać Państwu namiastkę dawnej normalności i możliwość uczestnictwa w życiu naukowym i intelektualnym.

Jak to się zaczęło…

W pierwszych tygodniach ubiegłorocznego lockdownu, wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli prowadzącym zajęcia online, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępniła bezpłatnie część uczelnianych zasobów filmowych i dźwiękowych. Do dyspozycji nauczycieli przekazaliśmy ponad 30 godzin materiałów filmowych oraz audio, zawierających relacje z ponad 50 wykładów i spotkań otwartych zrealizowanych między innymi w ramach projektów: „Wielkie Pytania w Nauce” i w „Labiryncie świata”. Naszymi ekspertami byli wybitni przedstawiciele świata nauki, a wśród nich: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Tadeusz Pomianek, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jerzy Hausner, o. Ludwik Wiśniewski, prof. Adam Rotfeld, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, śp. prof. Jan Winiecki, prof. Aleksander Hall, Danuta Hubner czy Janina Ochojska. Spotkania pogrupowane zostały w bloki tematyczne, ułatwiające nauczycielom wyszukiwanie pożądanych treści. W czasie nauczania zdalnego materiały opracowane przez WSIiZ stały się uzupełnieniem lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, fizyki oraz języka polskiego. Ze względu na zainteresowanie tym projektem Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uruchamia obecnie jego drugą edycję.

„Przybij piątkę nauce” z kanałem Nauka to lubię

Naszym pierwszym przewodnikiem po świecie nauki będzie dr Tomasz Rożek – dziennikarz nauko-wy, jeden z najbardziej znanych popularyzatorów nauki w Polsce, twórca popularnego portalu oraz kanału na YouTube Nauka to lubię, z wyksztalcenia fizyk medyczny. Spotkanie pt. "Klimat się zmienia, czy i my nie musimy się zmienić?" odbędzie się 18 marca br. o godzinie 18:00 na kanale YouTube oraz na Facebooku WSIiZ. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Serdecznie zapraszamy.

Kolejne wykłady w ramach projektu „Przybij piątkę nauce” będą realizowane w 3. środę każdego miesiąca, a ich tematyka będzie dotyczyć profilaktyki zdrowotnej, ekonomii, dietetyki, nowych mediów oraz współczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. Szczegóły dotyczące tematów kolejnych spotkań znajdziecie Państwo na portalu Uczelni oraz na stronie wielkiepytania.wsiz.pl

Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji, i obecnie projekt na charakter niekomercyjny, a materiały udostępniamy wszystkim zainteresowanym bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Nauczyciele, którzy wykorzystają wykłady w nauczaniu zdalnym, mogą otrzymać potwierdzenie udziału w projekcie „Przybij piątkę nauce” w formie certyfikatu – w tym zakresie prosimy o kontakt z Biurem Organizacji i Współpracy WSIiZ poprzez formularz. Zaświadczenia udziału w projekcie przewidziane zostały również dla uczniów.

Zapisz się, aby otrzymać certyfikat

Przybij piątkę nauce - Wybierz przedmiot, który Cię interesuje


Drukuj