Lew-Starowicz

prof. Zbigniew Lew-Starowicz

Zbigniew Lew-Starowicz

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii i konsultant krajowy w tej dziedzinie, 19 lutego 2020 r. został zaproszony do Rzeszowa. Podczas spotkania pt. "Seksualność człowieka - prawdy i mity", które obyło się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, profesor przedstawił między innymi wyniki badań na temat roli seksu w życiu Polaków. Razem z nim na scenie wystąpił również ojciec dr Ksawery Knotz, który skupił się na wyjaśnieniu jak należy rozumieć seksualność w świetle etyki chrześcijańskiej. 

prof. Zbigniew Lew-Starowicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1966), a także filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1981 roku obronił pracę doktorską, w 1985 habilitował się, w 2015 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zawodowo związany jest m.in. z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Od wielu lat prof. Zbigniew Lew-Starowicz jest cenionym ekspertem w dziedzinie seksuologii. Od 1994 roku pełni funkcję Konsultanta Krajowego z zakresu seksuologii. W latach 1995–1996 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a w latach 1996–1998 liderem programu edukacji seksualnej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pełni również funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Członek Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Autor licznych prac z zakresu psychiatrii, a zwłaszcza seksuologii. Profesor Zbigniew Lew-Starowicz opublikował również wiele pozycji popularnonaukowych, związanych głównie z zagadnieniami dotyczącymi seksualności. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1997) oraz Krzyżem Oficerskim (2012) Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie pt. "Seksualność człowieka - prawdy i mity" zostało zorganizowane w ramach IV edycji cyklu wykładów popularnonaukowych "Wielkie Pytania w Nauce" przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz "Tygodnik Powszechny". Moderatorem spotkania był Artur Sporniak publicysta, dziennikarz i felietonista „Tygodnika Powszechnego".