Michał Ogórek

Michał Ogórek - Nota biograficzna

MICHAŁ OGÓREK - dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy.

Studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Opuścił Katowice, aby podjąć pracę w Warszawie. Powodem były kłopoty z cenzurą, z którą miał do czynienia, pisząc jeszcze w „Studenckim Magazynie Reporterów”.

W latach 80. pracował w „Przeglądzie Technicznym”, został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych. Od 1989 związany z „Gazetą Wyborczą” jako stały felietonista. Od 2004 współpracuje z kanałem telewizyjnym Kino Polska, gdzie komentował kroniki filmowe z czasów PRL w programie „Na przełaj przez PRL”.

Autor książek, m.in. Przewodnik po Polsce (1991), Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok (2005), Polska Ogórkowa Podręcznik dla wszystkich klas (2014), Urok lat minionych (2006), Dobra zmiana grubą kreską (2016), Sto lat jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców (2018), a także współautor publikacji: Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL (1991), Kiełbasa i sznurek (2012), Na drugie Stanisław (2015).

W 2014, za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, za pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menadżerskiej, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Drukuj