Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z wykładów ks. prof. Michała Hellera, kosmologa, filozofa i teologa, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Ksiądz Profesor sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Templetona (2008), wykładowcą wielu uznanych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, jednym z największych autorytetów moralnych, fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
W ramach spotkania pt. „Cztery pory roku w muzyce i w kosmosie” ks. prof. M. Heller przygotował wykład na temat problemu, który dotyczy każdego człowieka, nie robiąc żadnych wyjątków – problemu upływu czasu. Przemijalność dotyczy każdego człowieka i z tym problemem, prędzej czy później, będziemy musieli się zmierzyć. Pomimo iż pochodzimy od gwiazd, jesteśmy częścią Wszechświata, istniejemy tu i teraz, bezwarunkowo, pewnego dnia przeminiemy. Wszechświat jest kruchy, mimo swego ogromu również przemija, rozpadają się gwiazdy, słońca gasną, wszystko to zmierza tam, gdzie my – mówił Profesor.
W wykładzie „Od Bacha do Gwiazd” ks. prof. M. Heller mówił o „muzyce sfer”, czyli powiązaniu muzyki z naukami ścisłymi oraz kosmosem. Mistrz obrazował zgromadzonym „matematykę dźwięku” odnosząc się do muzyki Jana Sebastiana Bacha. Profesor w sposób wyjątkowo interesujący udowadniał, że tak jak muzyk urzeczywistnia swą grą zapisy partytury, tak i wszechświat odgrywa swą symfonię korzystając z partytury, jaką jest matematyka.
Z kolei podczas spotkania „Czy wszechświatem rządzi przypadek” ks. prof. Michał Heller objaśniał czym jest przypadek, czy istnienie świata bez przypadku byłoby możliwe i dlaczego ciągle boimy się przypadku? Uczony podkreślał, iż bez przypadku świat byłyby statyczny. – Bez układów niestabilnych, świat nie mógłby istnieć.
W trakcie wszystkich dotychczasowych wykładów, Ksiądz Profesor potwierdził, iż jest nie tylko wybitnym fizykiem i filozofem, ale także świetnym mówcą i osobą obdarzaną sporym poczuciem humoru.
Zobacz inne przedmioty ujęte w akcji Przybij piątkę nauce.
Obejrzyj spotkania na YouTube lub posłuchaj podcastów na jednym z serwisów streamingowych: SoundCloud lub Spotify
Kaprysy wszechświata
ks. prof. Michał Heller, dr hab. Janusz Wawrowski
Po co nam ta matematyka?
dr Zofia Matusiewicz
Cztery pory roku w muzyce i w kosmosie
ks. prof. Michał Heller
Od Bacha do Gwiazd
ks. prof. Michał Heller
Czy wszechświatem rządzi przypadek
ks. prof. Michał Heller
Granice Nauki
ks. prof. Michał Heller
Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?
ks. prof. Michał Heller
Kosmiczny Dramat. Mój prywatny scenariusz
ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Zanussi
Czas człowieka, czas kosmosu
ks. prof. Michał Heller