Przybij piątkę nauce - #język polski

Wiele osób nie docenia wagi poprawnej polszczyzny i umiejętności komunikacji, traktując zajęcia z języka polskiego nieco po macoszemu. Umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną jest w naszym życiu, zarówno prywatnym jak i zawodowym, niezbędna. Jest również miernikiem poziomu naszego wykształcenia, inteligencji oraz kultury. Czy zatem z lekcji polskiego warto rezygnować, iść na wagary?

Jak powiedział klasyk: „Język jest nie tylko składnikiem kultury narodu, ale zarazem najlepszym odbiciem tej kultury. W języku jak w zwierciadle odbijają się doświadczenia społeczne jednostki i narodu.” Niezależnie zatem od tego czy w przyszłości wybierzesz studia humanistyczne, medyczne czy techniczne, umiejętność prawidłowej komunikacji będzie jedną z cech, która zdecyduje o twoim zawodowym sukcesie. Dlatego też pozycją obowiązkową powinny być wykłady prof. Jerzego Bralczyka, w trakcie których Pan Profesor zaprasza słuchaczy do poznania tajników zapomnianej dziś sztuki retoryki. Z kolei spotkania z udziałem Anny Dymnej, Wojciecha Bonowicza, a także prof. Stefana Chwina przypomną nam jak pięknie można mówić w języku polskim.

Jak mówić, żeby nas słuchano?” to pytanie, które jest zadawane już od wielu wieków. Tym razem odpowiedzi na nie podjął się prof. Jerzy Bralczyk. W czasie wykładu, Pan Profesor poruszył wiele ważnych i ciekawych kwestii towarzyszących temu zagadnieniu. Warto podkreślić, iż do tej pory relacje ze spotkania z udziałem prof. Jerzego Bralczyka obejrzało już ponad 2,5 mln internautów. W opinii wielu z nich, to najlepsze kilkadziesiąt minut, jakie dziś możesz spędzić korzystając z Internetu.

Serdecznie zapraszamy również do zapoznania się z nagraniem ze spotkania „Sztuka rozmowy”. W czasie wykładu prof. Jerzy Bralczyk oraz Michał Ogórek w inteligentny, a zarazem pełen humoru sposób radzili słuchaczom jak opanować sztukę konwersacji, jak sprawić, aby rozmowa była przyjemnością. Jak mówi sam prof. Jerzy Bralczyk rozmowa to konieczność, więc warto się na niej znać, uczyć się jej i doskonalić, najlepiej poprzez praktykę, wtedy staje się ona swoistą sztuką i przyjemnością.

Nie lada gratką dla miłośników poezji będzie spotkanie pt. „Sztuka życia”, w ramach którego Anna Dymna oraz Wojciech Bonowicz rozmawiali o literaturze i sztuce, a także o życiu i miłości. Prelegenci zaprezentowali podczas wydarzenia wybrane fragmenty poezji m.in. Czesława Miłosza, Williama Blake’a, Williama Szekspira, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Fryderyka Nietzschego, Agnieszki Osieckiej, czy Marcina Świetlickiego.

W ramach wykładu pt. „Terroryzm i piękno. Między historią a literaturąprof. Stefan Chwin, łącząc wątki historyczne z polską literaturą, omówił zagadnienie terroryzmu. W trakcie wystąpienia Pan Profesor przypomniał zarówno utwory będące częścią narodowego kanonu, jak i takie, o których dziś mało kto pamięta. Warto zaznaczyć, iż w czasie spotkania prof. Stefan Chwin zachwycił publiczność nie tylko oryginalnym tematem wykładu, ale również pięknem i bogactwem języka polskiego.

Zobacz inne przedmioty ujęte w akcji Przybij piątkę nauce.

Obejrzyj spotkania na YouTube lub posłuchaj podcastów na jednym z serwisów streamingowych: SoundCloud lub Spotify

O prawdzie w języku

prof. Jerzy Bralczyk

Jak mówić, żeby nas słuchano?

prof. Jerzy Bralczyk

Sztuka rozmowy

prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek 

Terroryzm i piękno. Między historią a literaturą

prof. Stefan Chwin

Sztuka życia

Anna Dymna, Wojciech Bonowicz

Język wystąpień publicznych

prof. Jerzy Bralczyk

Język publicznej perswazji

prof. Jerzy Bralczyk

Zobacz też inne przedmioty


Drukuj