Przybij piątkę nauce - #biologia

Co jest kryterium człowieczeństwa? Jak możesz poprawić pamięć i koncentrację? Co zrobić, aby usprawnić pracę mózgu? Gdzie mieszka dusza? Dlaczego jesteśmy agresywni? Jak działa pamięć? Od czego i dlaczego się uzależniamy?

Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zobacz spotkania z udziałem śp. prof. Jerzego Vetulaniego, wybitnego polskiego neurobiologa, sławnego badacza ludzkiego mózgu. W czasie wykładów Jerzy Vetulani oprowadza nas po naszym „centrum dowodzenia”, ukazując z erudycją i wdziękiem, że „szare komórki” to pole zainteresowań zarówno „twardej” biologii, jak i subtelnej humanistyki.

W ramach wykładu „Jak usprawnić mózg nastolatka” prof. Jerzy Vetulani w sposób bardzo humorystyczny i przystępny przedstawił ewolucję mózgu człowieka. Opowiedział też o tym, jak ten organ rozwija się w różnych fazach naszego życia. Wytłumaczył również co trzeba robić, a czego unikać, aby usprawnić jego działanie.

W czasie spotkania „Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce?” prof. Jerzy Vetulani zabrał publiczność w fascynującą podróż w przeszłość, której początek miał miejsce 3 miliardy lat temu, kiedy na ziemi pojawiły się pierwsze formy życia, które długo rozwijały się w ukryciu. W dalszej części spotkania Pan Profesor podzielił się również ze słuchaczami informacjami na temat zróżnicowania poziomu ewolucji mózgu w zależności od regionu świata, zaprezentował także ciekawostki ze świata neurobiologii i udowodnił, że mózg jest nieskończonym źródłem odpowiedzi lub podpowiedzi — i nowych fascynujących pytań. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym metodom badawczym mózg odsłania kolejne swe tajniki, a w studiach nad nim można widzieć wręcz antropologię XXI wieku.

Zobacz - poza biologią - inne przedmioty ujęte w akcji Przybij piątkę nauce.

Obejrzyj spotkania na YouTube lub posłuchaj podcastów na jednym z serwisów streamingowych: SoundCloud lub Spotify

Klimat się zmienia, czy i my nie musimy się zmienić?

dr Tomasz Rożek

Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce?

prof. Jerzy Vetulani

Jak usprawnić mózg nastolatka

prof. Jerzy Vetulani


Drukuj