Organizatorzy

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie już od wielu lat współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz Fundacją „Tygodnika Powszechnego”. Efektem dotychczasowej współpracy są m.in. spotkania realizowane w ramach dwóch edycji cyklu „Wielkie pytania w nauce” oraz wydanie publikacji pt. „Nigdy nie układaj się ze złem” autorstwa ojca Ludwika Wiśniewskiego.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

wsiiz

Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie to niepubliczna uczelnia, która powstała w 1996 roku. Oferuje studia licencjackie i magisterskie na 19 kierunkach, miedzy innymi na Zarządzaniu, Informatyce, Logistyce czy Dziennikarstwie.

WSIiZ znajduje się w czołówce polskich uczelni niepublicznych o klasie międzynarodowej.

Uczelnia wykształciła ponad 40 tysięcy osób. Od 2001 roku w WSIiZ studiują studenci z zagranicy, którzy mają możliwość studiowania wybranych kierunków w języku angielskim. 

WSIiZ oferuje kilkanaście kierunków na studiach I, II i III stopnia, studia w języku angielskim, w tym na jedynych w Polsce, elitarnych ścieżkach General Aviation i Aviation Management. Uczelnia prowadzi także studia podyplomowe oraz uniwersytet trzeciego wieku pod nazwą „Akademia 50+”. Na studiach realizowany jest bogaty pakiet zajęć praktycznych w ponad 80 specjalistycznych laboratoriach. WSIiZ z sukcesem prowadzi badania naukowe zarówno w obszarze nauk społecznych, jak i nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych. Zajęcia prowadzą m.in. profesorowie z najlepszych zagranicznych uniwersytetów oraz praktycy biznesu. Uczelnia współpracuje z wieloma firmami i instytucjami, dzięki czemu studenci uczestniczą w komercyjnych projektach podmiotów biznesowych.

Uczelnia posiada 28 000 m2 własnej powierzchni dydaktyczno-biurowej, w tym kilkadziesiąt specjalistycznych laboratoriów usytuowanych w budynku głównym w Rzeszowie oraz
w nowoczesnym kampusie w podrzeszowskiej Kielnarowej, w skład którego wchodzi m.in. Centrum Edukacji Międzynarodowej (CEM).

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat zajmuje czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych.

Czytaj więcej

Fundacja "Tygodnika Powszechnego"

fundacja tygodnika powszechnego

Fundacja „Tygodnika Powszechnego” powstała w roku 2002. Jej główne cele statutowe to pogłębianie i promowanie demokratycznego modelu społecznego opartego na chrześcijańskich wartościach, pogłębianie idei wolności słowa oraz wolnych i niezależnych mediów, promowanie czytelnictwa i edukacji, jak również pogłębianie i promowanie kultury oraz nauki polskiej w Europie i na świecie. W statucie zapisano ponadto m.in. dokumentowanie i archiwizowanie katolickiego życia społecznego, kulturalnego i naukowego, wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej, a także działalność artystyczną oraz promowanie takiej działalności. Wśród kluczowych zadań Fundacji znajduje się także nadzór właścicielski nad dziedzictwem, jakie stanowią spuścizna i tradycja „Tygodnika Powszechnego”.

Fundacja jest pomysłodawcą i współorganizatorem dwóch festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, (od roku 2009, wraz z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Festiwalu Nauki Copernicus, (od roku 2014, wraz z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Uniwersytetem Jagiellońskim)

Festiwalom towarzyszą także inne działania Fundacji z dziedziny promocji kultury i sztuki, literatury i czytelnictwa, którym patronuje „Tygodnik Powszechny”, jak np. trwająca od roku 2009, wspierana przez MKiDN oraz Uniwersytet Łódzki ogólnopolska akcja społeczna „Lekcje czytania”, pobudzająca rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi.

Fundacja pełni funkcje właścicielskie w spółce z o.o. Tygodnik Powszechny (wydawcy „TP”), w której posiada obecnie 82% udziałów (pozostałe 18% należy do powołanej przez ks. prof. Michała Hellera Fundacji Centrum Kopernika), a także realizuje we współpracy z wydawcą „TP” liczne projekty wydawnicze.

W latach 2002 – 2011 Fundacja sprawowała także opiekę, finansowała i uczestniczyła w prowadzeniu Archiwum Jerzego Turowicza , którego zbiory, decyzją spadkobierców Jerzego Turowicza, po opracowaniu (skatalogowaniu i częściowej digitalizacji), zostały przekazane w roku 2012 do Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Uniwersytetu im. Jana Pawła II W Krakowie.

Czytaj więcej

"Tygodnik Powszechny"

Logo Tygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” to najszybciej rosnący tygodnik opinii w Polsce.

Pełen obraz tygodnia: o kuluarach wielkiej polityki pisze Andrzej Stankiewicz, Polskę i Polaków przez pryzmat reportażu i rozmowy oglądają Anna Goc, Błażej Strzelczyk i Przemysław Wilczyński. Satyrycznych rysunków komentujących aktualne sprawy dostarcza Bartosz Minkiewicz, autor komiksów „Wilq”.

Zawsze zaskakujące analizy na przecięciu polityki, religii, popkultury tworzy Marcin Napiórkowski. Najnowsze seriale odkrywa Jakub Majmurek, nowe i stare idee omawia Jakub Dymek, o książkach piszą Ryszard Koziołek, Marek Bieńczyk, Łukasz Najder. Wśród felietonistów są Andrzej Stasiuk, Anna Dziewit-Meller, Jan Klata. Co tydzień najważniejsze filmy recenzuje nagrodzona przez PISF za krytykę filmową Anita Piotrowska. Piszemy też o muzyce współczesnej i poważnej, o teatrze i operze, o najbardziej gorących wydarzeniach.

Wielokrotnie nagradzany dział zagraniczny zapełniają korespondenci z całego świata: jesteśmy w Azji, w Iraku i Turcji, nasz dziennikarz jako pierwszy z polskich mediów był na Lampedusie, od początku towarzyszymy wydarzeniom na Ukrainie, jesteśmy też w Nowym Jorku i Waszyngtonie, w Izraelu i Niemczech, z Francji piszemy o terroryzmie, z Argentyny o Papieżu, a z Wenezueli o gospodarczym krachu.

„Tygodnik Powszechny” to katolicyzm otwarty. Najważniejsze informacje z Watykanu papieża Franciszka i z kraju. Duchowość, medytacja, stosunki państwo-Kościół – nie unikamy żadnego tematu. Piszemy o Kościele wobec pedofilii i o świecie wobec Kościoła – wśród autorów Szymon Hołownia, ks. Adam Boniecki, ks. Michał Heller, Zuzanna Radzik, o. Ludwik Wiśniewski, ks. Jacek Prusak, Piotr Sikora i Artur Sporniak.

Czytaj więcej