"Wielkie Pytania w Nauce" - O cyklu

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania już od 2016 roku, we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” realizuje cykl wykładów pt. „Wielkie Pytania w Nauce”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wydarzeń z udziałem niekwestionowanych autorytetów świata nauki, których dorobek uznany został nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Jednym z kluczowych celów organizacji wykładów jest upowszechnianie i popularyzowanie nauki oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń badawczych, przeciwdziałanie pogłębiającemu się kryzysowi zaufania do nauki oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia. Oprócz walorów stricte naukowych i badawczych, spotkania mają również walor popularnonaukowy. Celem organizacji wykładów jest bowiem chęć pokazania, że efekty pracy naukowców są nie tylko tematem do dyskusji dla wąskiego grona specjalistów, ale mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Zaproszenie do udziału w cyklu ma również stanowić pewnego rodzaju opozycję dla niewymagającej intelektualnego wysiłku rozrywki wszechobecnej w mediach. Idąc niejako pod prąd, wychodzimy do społeczeństwa z unikatową propozycją, która ze względu na swoją niepowtarzalność, cieszyła się do tej pory dużą popularnością i na stałe wpisała się w kalendarz życia naukowego i kulturalnego regionu. Do tej pory bowiem zrealizowane zostały już trzy edycje cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.

Gośćmi spotkań byli m.in.: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, prof. Krzysztof Zanussi, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz.

"Wielkie Pytania w Nauce" - Co w 2020 roku?

W ramach IV edycji cyklu „Wielkie Pytania w Nauce” zaplanowane zostały trzy spotkania. Cykl zainaugurowany został spotkaniem „Miłość zagrożona przez ponowoczesność” z udziałem prof. Bogdana de Barbaro oraz ks. dra Jacka Prusaka SJ (27 listopada 2019 r.). 

Kolejny wykład pt. „Seksualność człowieka - prawdy i mity” zrealizowany zostanie z udziałem prof. dra hab. Zbigniewa Lwa-Starowicza oraz o. dra Ksawerego Knotza OFMCap (19.02.2020 r). 

Cykl zwieńczy spotkanie pt. „Przypadek czy wybryk we wszechświecie i muzyce” z udziałem ks. prof. Michała Hellera (laureata tytułu Wybitnego Polaka 2018) oraz Janusza Wawrowskiego. Spotkanie połączone z koncertem Kaprysów N. Paganiniego odbędzie się 16 kwietnia 2020 roku.

Udział w poszczególnych wykładach jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Image
Image
Image

Drukuj