Muzyka i nauka - Kaprysy wszechświata

Muzyka i nauka stały się jednością - wykład ks. prof. M. Hellera i prof. J. Wawrowskiego

Spotkanie pt. „Kaprysy wszechświata” z udziałem ks. prof. Michała Hellera oraz prof. Janusza Wawrowskiego rozpoczęło VI już edycję cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Na to wyjątkowe wydarzenie , które zrealizowane zostało w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, słuchacze musieli czekać blisko dwa lata, ale było warto! Połączenie wykładu z koncertem sprawiło, że tego wieczoru muzyka i nauka stały się jednością.

W czasie wykładu ks. prof. M. Heller wyjaśnił teorię superstrun i szukał dla niej analogii w muzyce. Teoria superstrun, to zagadnienie bardzo złożone, prowokujące wiele pytań, na które nie ma jeszcze odpowiedzi. Co więcej, zagadnienie to jest przedmiotem wielu dyskusji w środowisku fizyków. Istnieje bowiem grupa naukowców, która kwestionuje tę teorię. Jak zaznaczył jednak Ksiądz Profesor, w nauce nie obowiązują zasady demokracji i jak pokazała historia nie zawsze większość ma rację. Dowodem na to jest m.in. teoria względności, która początkowo była kwestionowana przez część uczonych.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania 

Muzyka i nauka - idelne połączenie

Doskonałym uzupełnieniem wykładu był koncert jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków prof. Janusza Wawrowskiego. Maestro w mistrzowski sposób wykonał utwory skomponowane przez: Niccolò Paganiniego, Johanna Sebastiana Bacha, Krzysztofa Pendereckiego i Grażynę Bacewicz.

Wykład tradycyjnie zwieńczyła dyskusja, którą moderował Wojciech Bonowicz, redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Ksiądz Profesor, znany jest z doskonałego poczucia humoru, czego dowodem  była m.in. odpowiedź na pytanie jednego ze słuchaczy:

Czy po tylu latach szukania odpowiedzi na Wielkie Pytania znajduje Ksiądz Profesor dzisiaj spokój?

Zabawnych momentów w czasie spotkania było znacznie więcej, bowiem obok pytań stricte związanych z tematem wykładu, pojawiły się również te nieco lżejsze, związane choćby z opłacalnością inwestycji w instrumenty muzyczne. Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudziło również pytanie, które zakończyło spotkanie z udziałem Mistrzów –

Czy jest granica za którą poznamy już wszystkie odpowiedzi na nurtujące nas pytania?

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania, która dostępna będzie w przeciągu tygodnia na stronie cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.


Drukuj