Mistrz mowy polskiej – prof. Jerzy Bralczyk tym razem opowie „O prawdzie w języku”

Wielkie Pytania w Nauce

W dobie powszechnego dostępu do Internetu i zalewających nas zewsząd informacji, coraz trudniej jest nam ocenić co jest prawdą. Problem ten towarzyszy nam od wieków. Na słynne filozoficzne pytanie „Cóż to jest prawda” coraz trudniej jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź.

Żyjemy obecnie w czasach określanych jako epoka postprawdy. Postprawda nie walczy wprost z prawdą, ale ma zabić w ludziach wrażliwość i zapotrzebowanie na prawdę. Człowiek dąży do poznania prawdy, jest to wpisane w jego naturę. Poprzez dążenie do prawdy człowiek wiele się uczy, poznaje historię, odkrywa to, co nieznane, wgłębia się w różne tajemnice, rozwija swoją osobowość i kształtuje charakter. Jaką zatem rolę pełni prawda w życiu człowieka? Dlaczego prawda jest dla nas taka ważna źródłowo?

Wszystkich zainteresowanych odpowiedziami na te i wiele innych pytań związanych z prawdą, zapraszamy do udziału w spotkaniu z prof. Jerzym Bralczykiem „O prawdzie w języku”.

Premiera spotkania on-line odbędzie się 28 stycznia 2021 r., o godz. 18.00. Wykład udostępniony zostanie na kanale YouTube oraz Facebooku.

Filmowa zapowiedź spotkania prof. J. Bralczyka

 

Zadaj pytanie prof. J. Bralczykowi

Ważną częścią spotkania będzie również dyskusja. Już dzisiaj prosimy o przesyłanie pytań do prof. J. Bralczyka. Autorzy najciekawszych otrzymają książki z autografem Profesora. Pytania można przesyłać do 20 stycznia br. w ramach komentarzy publikowanych pod tym postem na Facebooku. Ponadto, pytania można również przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz – redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, autor m.in. biografii ks. Józefa Tischnera, który w jednej ze swoich książek w bardzo przystępny sposób dokonał kategoryzacji tego pojęcia na trzy rodzaje – „świnto prowda, tys prowda i g… prowda”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w niecodziennym spotkaniu z językiem polskim.

Relacje ze spotkań zrealizowanych w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”

Miłośników talentu i wiedzy prof. Jerzego Bralczyka oraz błyskotliwego humoru Wojciecha Bonowicza zapraszamy do obejrzenia wcześniejszych wykładów, które zorganizowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz „Tygodnik Powszechny” w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”. W sposób szczególny polecamy wykład prof. J. Bralczyka „Jak mówić, żeby nas słuchano?”, który do tej pory obejrzało już blisko 6 mln. internautów, a także spotkanie „Sztuka rozmowy”.

Spotkanie dofinansowane jest ze środków Fundacji PZU. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa.

Drukuj