Kaprysy wszechświata

„Kaprysy wszechświata” po pandemicznej przerwie wracamy do Filharmonii

Już 2 grudnia 2021 roku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozważaniami nad teorią superstrun zainauguruje VI edycję cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.

W spotkaniu pt. „Kaprysy wszechświata” udział weźmie ks. prof. Michał Heller – kosmolog, filozof i teolog, profesor honorowy WSIiZ, a także dr hab. Janusz Wawrowski – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską. Spotkanie poprowadzi doskonale znany wszystkim słuchaczom cyklu Wojciech Bonowicz - publicysta „Tygodnika Powszechnego”.

Komunikat COVID 19 z dnia 30 11 2021

Pobierz oświadczenie COVID-19

Kaprysy wszechświata – czy muzyką można wyrazić zasady fizyki?

Wyobraźmy sobie szalonego skrzypka, który by chciał na swoim instrumencie wygrać całą fizykę: nie matematycznymi wzorami, lecz muzyką... Istnieje teoria fizyczna – teoria superstrun, która właśnie tego pragnie dokonać. Czy to jest kaprys wszechświata, czy kaprys szalonych fizyków? Jedno jest pewne – żeby to osiągnąć potrzeba wirtuozerii nie mniejszej niż do wykonania kaprysów Paganiniego. Teoria superstrun prowadzi do produkcji innych wszechświatów; może ich być nawet nieskończenie wiele. Czy to kolejny kaprys (a może szaleństwo?) kosmologów? Kosmologia jest nauką kapryśną, ale nie wszystko w niej jest szaleństwem. Jest ona także dobrze ugruntowaną obserwacyjnie nauką – tak tematykę wykładu zapowiada ks. prof. Michał Heller.

Zobacz zapowiedź spotkania 

Wykład połączony zostanie z koncertem skrzypcowym. W czasie spotkania dr hab. Janusz Wawrowski solowo wykona utwory:

  • Johanna Sebastiana Bacha: Partita Nr 3 E-dur BWV 1006, części wybrane: Gavotte en Rondeau, Menuet I, Menuet II, Bourrée, Gigue,
  • Niccolò Paganiniego: Kaprysy Nr 2 h-moll, Nr 13 B-dur, Nr 20 D-dur, Nr 24 a-moll,
  • Krzysztofa Pendereckiego: Cadenza for violin solo,
  • Grażyny Bacewicz: Il Capriccio. 

W ramach trzeciej części spotkania Paneliści odpowiedzą na pytania publiczności. Już dziś zachęcamy do ich przesyłania na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykład pt. „Kaprysy wszechświata” odbędzie się 2 grudnia 2021 r., w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17.00. Udział w spotkaniu jest możliwy pod warunkiem REJESTRACJI i okazania BEZPŁATNEGO biletu w formie drukowanej lub na nośniku elektronicznym (np. tablet, telefon).

Warunkiem udziału w wydarzeniu będzie przekazanie organizatorom przy wejściu na teren Filharmonii biletu wstępu (pobierz bezpłatny bilet) oraz wypełnionego oświadczenia dot. COVID-19 (pobierz oświadczenie) lub dokumentu potwierdzającego szczepienie (tzw. paszport COVID).”


Drukuj