Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przesłaniem tego święta jest przypomnienie o bogactwie różnorodności językowej, podkreślanie wartości edukacji językowej, a także chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur. Języki ojczyste mają bowiem bardzo duże znaczenie dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości.  

Obecnie istnieje ponad 6 tysięcy żywych języków, z których niemal połowa jest tak rzadko używana, że mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Szacuje się, że w czasie największego zróżnicowania ludzkość używała około 13 tysięcy języków. Według danych ONZ aktualnie na świecie występuje około 40% języków zagrożonych wyginięciem. Niektórzy naukowcy przewidują, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta obecnie używanych języków.

Wszyscy, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w tym święcie, powinni wiedzieć, że jego data nie jest przypadkowa. Upamiętnia ona tragiczne wydarzenia, do których doszło w czasie pokojowej demonstracji w Dhace (obecnej stolicy Bangladeszu). Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Świętuj z nami! 

Serdecznie zapraszamy do świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wspólnie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jak najlepiej włączyć się w obchody tego święta? Proponujemy czas spędzić z nauką i w towarzystwie jednego z najbardziej uznanych polskich językoznawców – prof. Jerzego Bralczyka, który był trzykrotnie gościem cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z wykładu „Jak mówić, żeby nas słuchano?”, który cieszy się w sieci wyjątkową popularnością i ma już ponad 7 milionów odsłon.

Zapraszamy również do zapoznania się z nagraniem ze spotkania „Sztuka rozmowy”, w czasie, którego Pan Profesor wspólnie z Michałem Ogórkiem w inteligentny, a zarazem pełen humoru sposób radzili słuchaczom jak opanować sztukę konwersacji, jak sprawić, aby rozmowa była przyjemnością.

Godną uwagi jest również rozmowa Pana Profesora z Wojciechem Bonowiczem, zrealziowana w ramach spotkania „O prawdzie w języku”.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkań i włączenia się w ten sposób w obchody Dnia Języka Ojczystego!


Drukuj