Przyszłość ludzkości w kosmosie - Kosmos - Martin Braddock

„Przyszłość ludzkości w kosmosie” – wykład dra Martina Braddocka

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” poruszony był już temat zmian klimatycznych, podróżowaliśmy również po Pompejach. Tym razem w ramach środowego spotkania z nauką dr Martin Braddock wygłosił wykład pt. „Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologii”. Spotkanie poprowadził dr Konrad Szocik, pracownik naukowy WSIiZ.

Kosmos i leki? Jak poznawanie kosmosu wpływa na jakość naszego życia?

Poznawanie kosmosu jest nie tylko fascynujące, ale także przekłada się na jakość naszego życia na Ziemi. W czasie wykładu dr M. Braddock podkreślił, iż szukając rozwiązań wykorzystywanych w czasie misji kosmicznych, naukowcy poznają rozwiązania, które wypływają na komfort naszego codziennego życia. Wiele z nich stanowi również istotny wkład w rozwój współczesnej medycyny i farmakologii. Prelegent zwrócił m.in. uwagę na wpływ efektów prowadzonych badań na sposób leczenia osób chorujących na osteoporozę oraz pacjentów, którzy cierpią na paraliż lub inne ograniczenia narządu ruchu.

Podczas wykładu dr Braddock przybliżył również słuchaczom wyzwania, jakim trzeba sprostać, aby umożliwić długoterminowe misje poza Ziemią. Duże zainteresowanie wzbudziła również kwestia prowadzenia badań naukowych nad lekami w przestrzeni kosmicznej. Jednym z ciekawych wątków poruszonych w czasie spotkania był ponadto biodruk 3D. Jak wyjaśnił naukowiec, biodrukowanie 3D nie różni się od zwykłego drukowania 3D niczym szczególnym: z wyjątkiem tego, że jako biotuszu używa się komórek, a nie innych materiałów. Czy możliwy jest więc rozwój medycyny regeneracyjnej i stworzenie kosmicznych form ludzkich organów? I co z udoskonalaniem ludzkiego ciała dzięki narzędziom biologii syntetycznej?

Naukowiec z Wielkiej Brytanii gościem WSIiZ

Dr Martin Braddock jest naukowcem – biochemikiem i biologiem, kierownikiem projektów z ponad 34-letnim doświadczeniem w pracy na prestiżowych uniwersytetach i w przemyśle nauk przyrodniczych.

Dowiedz się więcej o doktorze Martinie Braddocku

O projekcie „Przybij piątkę nauce”

Wykład Przyszłość ludzkości w kosmosie. Identyfikacja zagrożeń oraz możliwości współczesnej medycyny i farmakologiizostał zrealizowany w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”, za pośrednictwem którego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie włącza się w popularyzowanie nauki, udostępnia materiały filmowe oraz audio z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Spotkania w ramach projektu odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie projektu "Przybij piątkę nauce".

Gościem czerwcowego wykładu będzie dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ. Szczegóły dotyczące spotkania dostępne będą już wkrótce na naszej stronie internetowej oraz na portalu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.


Drukuj