Katarzyna Bosacka

Zdrowe odżywianie wcale nie jest trudne – zdrowa dieta według Katarzyny Bosackej

W grudniowym spotkaniu z cyklu „Przybij piątkę nauce” poruszony został bardzo aktualny przed świętami temat zdrowego i umiarkowanego odżywiania. W wykładzie pt. „Czy wiesz, co jesz?” red. Katarzyna Bosacka w ciekawy i przystępny sposób podzieliła się ze słuchaczami wiedzą o zbilansowanej diecie, dzięki której będziemy żyli długo i w dobrym zdrowiu.

 Jaka dieta jest najlepsza? Co powinniśmy jeść?

W wykazie opublikowanym na stronach Ministerstwa Zdrowia Stanów Zjednoczonych sklasyfikowanych zostało około 45 tys. różnych diet. Co jakiś czas docierają do nas informacje o kolejnych dietach cud. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo popularna była dieta kopenhaska, kapuściana, wysokobiałkowa, DASH, paleo, czy wreszcie bezglutenowa. Teraz przyszła moda na dietę Adele. W swoim wystąpieniu red. Bosacka obaliła wiele mitów dotyczących modnych diet, a także wskazała negatywne skutki ich stosowania. Zdaniem Prelegentki komponując posiłki powinniśmy wykazać się rozwagą i rozsądnie dobierać produkty. Należy również zwracać uwagę na to, jak są one zapakowane i jakim procesom zostały poddane.

„Polecam dietę zdrową - opartą o naturalne, niskoprzetworzone produkty, która dostosowana będzie do naszego stanu zdrowia”

W czasie wykładu K. Bosacka zaprezentowała również podstawowe założenia nowej piramidy żywieniowej opracowanej pod kierunkiem prof. Waltera C. Willetta. Podkreśliła, iż zgodnie z nowymi wytycznymi piramidy kluczowym elementem jest nie tylko co jemy i w jakich ilość, ale także ile się ruszamy!

Na zakończenie spotkania red. K. Bosacka odpowiadała na pytania przesłane przez naszych słuchaczy. W tej części spotkania poruszony został temat nawyków żywieniowych nastolatków, dodatków do żywności, na które szczególnie powinniśmy uważać oraz błędów żywieniowych w rodzinach. Zaskoczeniem dla wielu okazała się odpowiedź na pytanie: „Które warzywa i owoce występujące w naszej strefie klimatycznej są Pani zdaniem niedoceniane, pomimo tego, że stanowią cenne źródło wartości odżywczych?”

Wszystkich, którzy chcą poznać odpowiedź na to pytanie, a także poznać przepis na zdrowe życie wg red. Bosackiej, nie tylko od święta, zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania. 


Drukuj