profesor Stanisław Waltoś

To była prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników zabytków – wykład prof. S. Waltosia

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Przybij piątkę nauce” w naukową podróż po paradoksach ochrony zabytków w Polsce zabrał nas wybitny prawnik i wieloletni dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – profesor Stanisław Waltoś.

Uczestnicy zgromadzeni w Auli im. prof. Jerzego Chłopeckiego, jak również internauci oglądający spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych otrzymali sporą dawkę wiedzy i ciekawostek o najbardziej znanych polskich zabytkach oraz sposobach (nierzadko kontrowersyjnych) ich ratowania i odbudowy po II Wojnie Światowej.

Jednym z takich kontrowersyjnych rozwiązań był m.in. dekret Bieruta, który unieważnił prawa właścicieli do swoich przedwojennych nieruchomości, ale dzięki niemu usprawnił proces odbudowy Warszawy ze zniszczeń wojennych. Innym dyskusyjnym przykładem związanym z odbudową stolicy było wykorzystanie materiałów budowlanych z rozbiórki m.in. wielu zabytków znajdujących się na Ziemiach Odzyskanych, co w sposób nieodwracalny zubożyło nasze dziedzictwo kulturowe.

Sporo czasu nasz gość poświęcił także na omówienie problemów związanych z obecnością w Polsce zabytków kultury niemieckiej, np. przechowywanych w Krakowie zbiorów Preussische Staatsbibliothek z Berlina oraz berlińskiej kolekcji zabytkowych samolotów.

Tradycyjnie już na zakończenie wykładu nasz Gość odpowiadał na pytania uczestników i widzów dotyczące np. wkładu socjalizmu w ochronę zabytków, restytucji polskich dóbr kultury zagrabionych w czasie II wojny światowej czy fortepianu Szopena znajdującego się w zbiorach krakowskiego Collegium Maius.

Pełną relację z wykładu prof. Waltosia można obejrzeć na naszym kanale YouTube.


Drukuj