Konrad Szychowski

Prof. Konrad Szychowski o tym „Czym sami trujemy się na co dzień?”

Jedną z plag XXI wieku jest lawina plastiku, tworzyw sztucznych i syntetycznych substancji chemicznych. Od lat poruszany jest temat ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale czy wiemy jaki wpływ mają one na nasze zdrowie? W czasie wykładu pt. „Czym sami trujemy się na co dzień?” problem ten omówi dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ. Premiera spotkania odbędzie się 16 czerwca br. (środa), o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ. Spotkanie realizowane będzie w ramach projektu „Przybij piątkę nauce

Życie współczesnego człowieka pełne jest różnych udogodnień. Można do nich zaliczyć wygodne jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, dodatki do żywności przedłużające jej trwałość i oczywiście upiększające nas kosmetyki. W trakcie codziennej aktywności liczne substancje zawarte we wspomnianych produktach uwalniają się i dostają różnymi drogami do naszych organizmów. Niestety, większość związków chemicznych dostających się do naszych ciał nie pozostaje bez wpływu na procesy hormonalne i równowagę metaboliczną. W trakcie wykładu prof. K. Szychowski omówi wybrane substancje chemiczne będące składnikami tworzyw sztucznych i kosmetyków, które podczas normalnej aktywności – każdego dnia, dostają się do naszych ciał. Substancje takie jak bromowane opóźniacze palenia, ftalany, bisfenol-A czy triklosan zaburzają naturalną równowagę hormonalną organizmu. Skutkuje to rozwojem różnych patologii takich jak np.: inicjacja procesu nowotworzenia, zaburzenia hormonalne, czy wzrost ilości przypadków policystycznych jajników u kobiet. Ponadto, w ostatnich latach zaczęto korelować obecność omawianych substancji z rozwojem „epidemii” otyłości w krajach zachodnich. Podczas wykładu prof. Szychowski omówi również zagadnienia dotyczące przedostawania się wspomnianych związków chemicznych do organizmów żywych, mechanizm oraz skutki ich działania na organizm ludzki, a także sposoby prewencji.

Ważną częścią spotkania będzie dyskusja. Już dzisiaj zachęcamy Państwa do przesyłania pytań do prof. Konrada Szychowskiego, na które odpowie w drugiej części wykładu. Pytania można przesyłać do 5 czerwca br. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz w komentarzach pod postem na Facebooku.

Więcej informacji na temat wykładu dostępnych jest na stronie wydarzenia.

Prof. Konrad Szychowski – o prelegencie

Dr hab. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ - doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu, członek Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiego Towarzystwa Biologii Rozrodu, a także Neurotoxicity Society. Od 2015 r. związany z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Dowiedz się więcej o dr. hab. Konradzie Szychowskim, prof. WSIiZ

O projekcie „Przybij piątkę nauce”

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Dzieląc się materiałami ze spotkań, pragniemy w obecnej covidowej rzeczywistości dać Państwu namiastkę dawnej normalności i możliwość uczestnictwa w życiu naukowym i intelektualnym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w 3. środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które mamy nadzieję – będą znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauki.


Drukuj