Życie codzienne w Pompejach

O życiu w Pompejach opowiedziała Paulina Jurkowska-Pudełko

W dziejach ludzkości jest wiele wydarzeń, które rozpalają naszą wyobraźnią. Jednym z nich jest bez wątpienia najbardziej znana katastrofa w historii Cesarstwa Rzymskiego, która wydarzyła się w Pompejach prawie 2000 lat temu. Wybuch Wezuwiusza w ciągu kilkudziesięciu godzin doprowadził do tego, że gwarne miasto zniknęło z powierzchni ziemi spowite kilkumetrową warstwą popiołu wulkanicznego. Sprawił, że w Pompejach czas stanął w miejscu…

W ramach spotkania pt. Kebab z Koszatki. Życie codzienne w Pompejach” Paulina Jurkowska-Pudełko – historyk sztuki, autorka bloga i kanału na Facebooku „Maius. Podróże ze sztuką” zabrała słuchaczy w podróż śladami życia mieszkańców tego niezwykłego miasta. Przybliżyła historię Pompejów opisaną nie tylko na kartach dzieł wybitnych myślicieli i historyków, ale utrwaloną również w obrazach, niezwykłych mozaikach i stanowiących znak tragicznej historii artefaktach. „Przechadzając się” po starożytnych uliczkach miasta odwiedziliśmy miejsca, w których Pompejanie załatwiali codzienne sprawunki, spędzali czas nie stroniąc od zabaw i cielesnych uciech. Zaglądnęliśmy również do domostw mieszkańców - zarówno tych wysoko urodzonych i zamożnych, którzy mieszkali w zapierających dech willach, jak i biedoty koczującej w czynszowych kamienicach.

Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć spotkania pt. „Kebab z Koszatki. Życie codzienne w Pompejach”, a są ciekawi co możemy znaleźć w archiwach Luciusa Caecilisa Incundusa, co na temat mieszkania w sąsiedztwie łaźni pisał Seneka, z czego przygotowywany był słynny sos garum, gdzie relaksowali się Pompejanie - zapraszamy do obejrzenia spotkania.

O projekcie „Przybij piątkę nauce”

Spotkanie realizowane zostało w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”, za pośrednictwem którego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych.

Osoby, które wykorzystają wykłady w celach edukacyjnych, mogą otrzymać certyfikat. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest tutaj.


Drukuj