O tajnikach kosmetyków i ich bezpieczeństwie

O tajnikach kosmetyków i ich bezpieczeństwie – wykład mgra inż. Tomasza Bujaka

Czym tak naprawdę jest kosmetyk? Jakich informacji powinniśmy szukać na opakowaniu, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla nas produkt? – na te pytania podczas wykładu pt. „Czy kosmetyki działają? Badania skuteczności działania i bezpieczeństwa produktów” odpowiedział mgr inż. Tomasz Bujak, dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ.

Okazuje się, że pojęcie produktu kosmetycznego jest szerokie i ściśle ograniczone przez liczne rozporządzenia i ustawy. W pierwszej części spotkania Prelegent przybliżył zagadnienia prawne, regulujące rynek kosmetyków na terenie całej Unii Europejskiej. Klarownie wyjaśnił też, co kryje się w skomplikowanych rozporządzeniach i ustawach.

W czasie spotkania mgr T. Bujak zwrócił również uwagę na niejednokrotnie występujące kosmetyki o identycznej recepturze, mające inne działania. Jako przykład podał oczyszczający i antybakteryjny żel do rąk. Inne badania jakim poddany zostaje produkt przed wprowadzeniem na rynek, a także inna rejestracja produktu w specjalnym systemie powoduje, że na etykiecie mogą zostać wykazane różne działania produktu.

Oczywiście, jako konsumenci mamy świadomość, że przed wdrażaniem produktu kosmetycznego na rynek wykonuje się szereg badań. Część z nich jest narzucona wymogami regulacji prawnych. Są też jednak takie badania, które dla producenta są dobrowolne. Jak więc wybrać produkt najlepiej przebadany na rynku? T. Bujak nie pozostawił słuchaczy bez odpowiedzi na to pytanie i w przystępny sposób zaprezentował rodzaje badań, jakie przechodzą kosmetyki zanim trafią na sklepowe półki.

Jednym z podstawowych badań są badania stabilności kosmetyku. Są one bardzo ważne, ponieważ to dzięki nim opracowywany jest produkt, który w czasie stosowania zachowa wszystkie swoje właściwości. Prelegent podkreślił, iż są to bardzo skomplikowane badania krótko- i długoterminowe.  Ponadto, podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się, jak istotne są badania mikrobiologiczne dla bezpieczeństwa kosmetycznego. Istnieją bowiem takie drobnoustroje, których obecność wyklucza możliwość wypuszczenia kosmetyku na rynek, są też takie – które w odpowiednich ilościach są dopuszczone. Omówione zostały również m.in. badania dermatologiczne, badania aplikacyjne, aparaturowe, ankietowe i sensoryczne.

Na zakończenie wykładu mgr inż. Tomasz Bujak tradycyjnie odpowiadał na pytania nadesłane przez słuchaczy. Czym różnią się kosmetyki dostępne w aptekach od drogeryjnych? Jak trudno jest wydać krem do twarzy z własną recepturą na rynek? Jakich substancji aktywnych poszukiwać w kremie, aby był skuteczny w kuracji przeciwzmarszczkowej? To tylko kilka pytań, na które w wyczerpujący sposób odpowiedział Prelegent.

Wszystkich, którzy chcą poznać tajniki powstawania kosmetyków zachęcamy do obejrzenia relacji ze spotkania z dyrektorem Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ.


Drukuj