Ksenobiotyki - Czym sami trujemy się na co dzień

Jak ksenobiotyki wpływają na nasze zdrowie? Wykład prof. Szychowskiego

Każdego dnia korzystamy z różnego rodzaju jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, spożywamy żywność z dodatkiem środków przedłużających jej trwałość, stosujemy kosmetyki. We wszystkich tych produktach występują związki chemiczne (ksenobiotyki), które nie pozostają obojętne dla organizmów żywych. O ich wpływie na nasze zdrowie w ramach kolejnej odsłony cyklu „Przybij piątkę nauce” opowiedział prof. Konrad Szychowski.

W pierwszej części wykładu pt. „Czym sami trujemy się na co dzień?” prof. K. Szychowski omówił pojęcie ksenobiotyków. Zaprezentował również główne źródła szkodliwych substancji/trucizn występujących w naszym otoczeniu. Profesor podkreślił, iż na większość z tych czynników mamy bardzo organiczny wpływ. Świadomie możemy decydować jednak o tym, jakie substancje przenikają do naszego organizmu w wyniku naszych decyzji konsumpcyjnych. Długość życia, a także wysoka pozycja w łańcuch troficznym sprawia, że stężenie ksenobiotyków w naszych organizmach jest bardzo wysokie. Co więcej najbardziej narażone na działanie ksenobiotyków są dzieci. Jedną z przyczyn takiej sytuacji, jest nierozwinięty jeszcze u małych dzieci system detoksykacyjny. Warto więc poświęcić trochę więcej uwagi i w czasie zakupów zapoznać się ze składem wybieranych produktów.

Nie jest przypadkiem, że wiele chorób spotyka nas w dojrzałym wieku, ponieważ jest to efekt wieloletniej kumulacji ksenobiotyków.

Duże zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudził fragment wykładu poświęcony związkom zaburzającym hormonalną równowagę organizmu (EDCs). Jak podkreślił Prelegent praktycznie każdy ksenobiotyk zaburza hormonalną równowagę naszego organizmu… Jak uważają niektórzy naukowcy, niektóre ksenobiotyki wpływają nawet na materiał genetyczny plemnika i komórki jajowej, a tym samym na powstający organizm. Bardzo ciekawym fragmentem wykładu była dokonana przez prof.K. Szychowskiego charakterystyka najważniejszych ksenobiotyków. W ramach tej części spotkania Profesor omówił ich wpływ na organizmy żywe i układ nerwowy.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się w jaki sposób ksenobiotyki dostają się do naszego organizmu? Jaki wpływ wywołują na nasz organizm? Jak toksyny środowiskowe zaburzają hormonalną równowagę organizmu? Na jakie substancje szczególnie powinniśmy uważać? A także, w jaki sposób możemy próbować oczyścić nasz organizm z tych szkodliwych substancji  - zapraszamy do obejrzenia z relacji z wykładu.

III edycja projektu „Przybij piątkę nauce” już we wrześniu

Wykład prof. Konrada Szychowskiego był ostatnim spotkaniem zrealizowanym w ramach II edycji projektu „Przybij piątkę nauce”. Na kolejne spotkania zapraszamy po wakacyjnej przerwie we wrześniu.

Podczas okresu wypoczynkowego zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji „Myślę więc oglądam - czytam bo lubię”. Relacje z wszystkich wykładów zrealizowanych w ramach cykli Przybij piątkę nauce, Wielkie Pytania w Nauce oraz W labiryncie świata dostępne są na naszej stronie internetowej.  Serdecznie zapraszamy również do zapoznania się z ofertą wydawniczą Wydawnictwa Copernicus Center Press oraz Wydawnictwa WSIiZ.


Drukuj