Czy kosmetyki działają?

Czy kosmetyki działają? – wykład mgra inż. Tomasza Bujka

Niezależnie od pory roku, płci czy wieku używamy ich wszyscy codziennie w mniejszym lub większym natężeniu. Znane już od starożytności były wykorzystywane przede wszystkim w celach higienicznych oraz poprawy wyglądu. Kosmetyki, bo o nich mowa, mają duży wpływ na to jak nas widzą (a także czują), a jak wiadomo odpowiednia prezencja w znacznym stopniu może determinować nasze życie. Zapraszamy na wykład pt. "Czy kosmetyki działają?".

Współcześnie, kosmetyki stanowią około połowy tzw. koszyka chemicznego, do którego poza tymi produktami zaliczane są wyroby chemii gospodarczej oraz sanitarne. W ciągu każdego dnia statystyczny konsument stosuje od kilku do nawet kilkunastu kosmetyków, nie zastanawiając się czym tak naprawdę pielęgnujemy nasze ciało. W czasie kwietniowej odsłony cyklu „Przybij piątkę nauce” mgr inż. Tomasz Bujak w ramach wykładu "Czy kosmetyki działają? Badania skuteczności działania i bezpieczeństwa produktów kosmetycznych" wskaże jakich deklaracji należy poszukiwać na opakowaniach i etykietach kosmetyków, aby wybierać produkty o potencjalnie najwyższej skuteczności działania, a jakich substancji powinniśmy unikać.

Jednym z podstawowych wymagań jakie stawiają konsumenci produktom kosmetycznym jest skuteczność ich działania i bezpieczeństwo stosowania. Aby sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających konsumentów, przed wprowadzeniem na rynek, producenci poddają kosmetyki wielu testom, które mają na celu potwierdzenie deklarowanego działania produktu oraz jego bezpieczeństwa dla użytkowników końcowych – podkreśla Tomasz Bujak. Z punktu widzenia skuteczności działania kosmetyku najważniejszą rolę odgrywają badania aplikacyjne i aparaturowe, które umożliwiają określenie wpływu produktu między innymi na stan nawilżenia skóry, jej odczyn, poziom wydzielanego sebum, a także pozwalają na wykazanie siły działania przeciwzmarszczkowego, czy rozjaśniającego produktu. W aspekcie bezpieczeństwa stosowania, jednym z najważniejszych badań jest badanie dermatologiczne, które umożliwia wykluczenie drażniącego oraz alergizującego wpływu kosmetyku na skórę.

Można przypuszczać, że dzisiejsze restrykcyjne normy dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków, spowodowałyby niedopuszczenie do użytku wiele stosowanych np. w dobie Renesansu produktów zawierających np. ołów, rtęć czy arszenik.

Wykład pt. „Czy kosmetyki działają? Badania skuteczności działania i bezpieczeństwa produktów kosmetycznych” odbędzie 20 kwietnia 2022 roku o godz. 18:00 na Facebooku oraz YouTube WSIiZ.

Po wykładzie mgr T. Bujak odpowie na pytania internautów. Już dziś zachęcamy do ich nadsyłania, na Państwa propozycje czekamy do 10 kwietnia pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Tomasz Bujak - o prelegencie

Mgr inż. Tomasz Bujak to dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego Kolegium Medycznego WSIiZ i asystent w Katedrze Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych. W 2018 roku uzyskał stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zainteresowania naukowe mgr Bujaka skupiają się wokół tematyki związanej z towaroznawstwem kosmetyków. W badaniach naukowych główną uwagę poświęca kosmetykom myjącym i aspektom związanym z kształtowaniem ich jakości, poprzez dobór składu jakościowego i ilościowego oraz formy fizykochemicznej produktu.


Drukuj